A może wynajem?

Prowadzenie firmy budowlanej wymaga niestety dużych nakładów finansowych i inwestycji. Zakup i utrzymanie maszyn spędza sen z powiem niejednemu właścicielowi, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo dopiero startuje na rynku lub jest niewielkie.

Jak zminimalizować wydatki? Zastanów się, czy rozwiązaniem idealnym dla ciebie nie jest korzystanie z usług firm specjalizujących się w wynajmowaniu dużych maszyn budowlanych. Istnieje wtedy znacznie mniejsze ryzyko, że z powodu zastoju na rynku kilkaset tysięcy złotych zainwestowanych w zakup będzie stało bezużytecznie w magazynie i w efekcie przynosiło straty.

Ta opcja sprawdza się doskonale, jeśli firma zwykle nie dostaje większych zleceń. Gdyby jednak w jakimś przetargu zwyciężyła i otrzymała zadanie na dużą skalę, niezbędny sprzęt można szybko i bezproblemowo wynająć na określony czas i nie kłopotać się, czy później będzie on przydatny. Poza stosunkowo niskim obwarowaniem formalnościami, taka transakcja ma dodatkowy, ogromny plus – maszyny takie zwykle objęte są w czasie trwania umowy najmu, usługą serwisowania i posiadają dłuższą gwarancję.

A jeśli twoja firma rozwinie skrzydła, a ty wynajmujesz nowe maszyny od producenta, zwykle oferuje on korzystne ceny wykupu sprzętu, który już sprawdziłeś i wiesz, że odpowiada wymaganiom i potrzebom twojej firmy.

Oczywiście, każdy medal ma dwie strony i nie jest to opłacalne w każdym przypadku. Na swoje własne maszyny warto postawić, jeśli firma ma ugruntowaną i mocną pozycje na rynku i otrzymuje regularnie duże zlecenia. Wtedy wynajem na dłuższą metę nie jest opłacalny.