Betoniarki

Chciałoby się powiedzieć, że jaka betoniarka jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? Warto mieć podstawową wiedzę na ten temat, nawet jeśli nie planujemy pracować na budowie, lecz chcemy zainwestować we własne cztery kąty.

Betoniarka to urządzenie, którego zadaniem jest mieszanie odpowiednich składników – zwykle wody, piasku i cementu oraz niedopuszczenie do przedwczesnego zastygnięcia mieszaniny.

Ze względu na konstrukcję można je dzielić na kielichowe oraz bębnowe. Te pierwsze mają zwykle znacznie mniejszą pojemność i używane przez budowlańców przy zleceniach od osób prywatnych. Bębnowe sprawdzają się doskonale na przykład przy robotach drogowych lub budowach dużych obiektów.

Maszyny te można dzielić także ze względu na ich ruchomość. Wyróżniamy więc przenośne, stałe oraz samochodowe. Dla przeciętnego człowieka najciekawszymi są te ostatnie, czyli popularne „gruszki” spotkane na naszych drogach, zwracające na siebie uwagę nieprzeciętnymi gabarytami. Służą do przewożenia dużych ilości betonu na znaczne odległości. Jak sama nazwa wskazuje, betoniarki stałe nie są mobilne, w przeciwieństwie do przenośnych.

Trzeci podział to betoniarki pracujące w trybie ciągłym – właśnie te służą do wyrobu cementu, gdyż dzięki temu ma on cały czas odpowiednią konsystencję lub okresowym, kiedy można wyłączyć urządzenie w dowolnym momencie.

Mimo swej niepozornej budowy i nieskomplikowanego działania, trudno przecenić jej wartość w pracach na budowie. Trudno wyobrazić sobie na tym miejscu człowieka, który wykonuje to zadanie przy użyciu swoich mięśni.