Dotacje unijne

Zakup maszyn budowlanych to nie lada inwestycja. Zwłaszcza jeśli nasze przedsiębiorstwo dopiero zaczyna działalność lub jest niewielkie. Na ratunek przychodzi tutaj Unia Europejska, która wspiera nawet mikroprzedsiębiorstwa (czyli takie, które zatrudniają do dziesięciu osób).

Należy pamiętać, że dotacje nigdy nie pokrywają stu procent kosztu zakupu, maksymalnie jest to zwykle około siedemdziesięciu procent. Co ważne, dotowany sprzęt wcale nie musi być nowy. Dla przedsiębiorcy startującego na rynku różnica ceny między maszynami nowymi a na przykład pięcioletnimi jest kolosalna.

Wysokość dotacji zależy od wielu czynników. Na ich podstawie przyznawane są punkty, które decydują o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Zależy to między innymi od województwa w którym firma działa oraz o liczby osób które zatrudnia. Komisja bierze pod uwagę też takie czynniki, jak to, w jaki sposób zmieni się sytuacja na lokalnym rynku pracy, jeśli to właśnie ty zostaniesz beneficjentem. Dlatego wiele osób decyduje się powiązać zakup konkretnej maszyny z zatrudnieniem nowej osoby. Zwiększa to szanse na spojrzenie przychylnym okiem na twoją firmę.

Wiele osób przeraża ilość dokumentów, które trzeba wypełnić, żeby w ogóle starać sięo dotacje. Być może warto rozważyć zatrudnienie specjalnego doradcy, który przeprowadzi nas przez ten biurokratyczny gąszcz. Zwłaszcza, że część osób trudniących się tym pobiera wynagrodzenie dopiero po uzyskaniu dotacji. Dzięki temu nic nie ryzykujesz, a pozytywne rozpatrzenie wniosku może zapewnić twojej firmie rozwój, który nie byłby możliwy bez wsparcia z zewnątrz.