Eko-maszyny budowlane? To możliwe!

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się idea zielonego przemysłu, żywności bez konserwantów oraz tak zwanej ekojazdy. Poza niewątpliwie korzystnym wpływem dla środowiska, ten trzeci element pozwala na zaoszczędzenie całkiem sporych kwot. Wydaje się, że zmniejszenie wydatkowania paliwa jest niemożliwe podczas użytkowania maszyn budowlanych. A jednak…

http://ewpa-sklep.pl/category/dr-schulze-przecinarki-drogowe

Po pierwsze, zatroszcz się o prawidłową technikę prowadzenia pojazdów. Być może brzmi banalnie, ale nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele zaoszczędzić można stosując ekonomiczną jazdę. I to nie tylko na samym paliwie, ale także na częściach maszyn, które zużywają się wolniej. Należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także buksowania gąsienic. Dodatkowo, każdy ich ruch powoduje, często niepotrzebne, zużycie paliwa. Dlatego lepiej w miarę możliwości zmieniać położenie lemiesza, a nie całej maszyny.

W sukurs często przychodzi nam sama natura, jeśli umiemy wykorzystać jej potencjał. Warto wziąć to pod uwagę rozplanowując plac budowy, gdzie będą pracować buldożery. Na przykład, jeśli spycha się teren zgodnie z jego naturalnym ułożeniem i spadkiem, poza energią maszyny działa także siła grawitacji. W efekcie mamy mniejsze zużycie paliwa. Warto też zadbać by tor spychania urobku nie był zbyt długi, gdyż drastycznie zmniejsza to wydajność maszyny.

Chociaż wymienione rady nie wydają się być zbyt odkrywcze, zadziwiająco wiele osób bagatelizuje tak proste wyznaczniki ekonomiki jazdy i w efekcie wyrzuca pieniądze w błoto – dosłownie i w przenośni. Tymczasem zachowanie kilku podstawowych zasad pozwala zaoszczędzić nawet do trzydziestu procent paliwa, co w skali wielkogabarytowych maszyn daje niebagatelną sumę.