Przechowywanie sprzętu budowlanego

Każdy właściciel maszyn budowlanych staje w końcu przed dylematem, jak je przechowywać w okresie „odpoczynku”. Problem pojawia się, kiedy nie będą użytkowane przez okres miesiąca lub dłuższy. Warto wiedzieć, jak zakonserwować sprzęt, by podczas swojego „urlopu” nie ulegał powolnemu niszczeniu.

Po pierwsze, należy uzupełnić wszystkie płyny i oleje oraz dokładnie umyć maszynę. Części metalowe powinny zostać ponadto pokryte płynem antykorozyjnym – zwłaszcza silniki i akumulatory. Warto zapoznać się z tym, co na temat przechowywania ma do powiedzenia producent. Stosowanie się do jego zaleceń zawartych w instrukcji powinno gwarantować uniknięcie nadprogramowych kosztów napraw, które jak wiadomo do niskich nie należą. Istotne dla utrzymania sprzętu budowlanego w dobrym stanie są częste przeglądy i regularne naprawy nawet drobnych agregatów prądotwórczych honda ect 7000.

Szczególnej troski wymagają akumulatory. Aby zachowały dobry stan podczas dłuższego okresu nieużytkowania, powinno się je wyjąć i przechowywać w suchym miejscu, w pomieszczeniu, gdzie są dodatnie temperatury.

Jeżeli nie posiadamy odpowiednich warunków dla przechowywania maszyn budowlanych, na przykład przez okres zimy, na pewno warto rozważyć wynajem takiego miejsca. Bo choć pozornie taka inwestycja wydaje się droga, koszty będą z pewnością niższe niż naprawa źle przechowywanego sprzętu. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że znaczna część osób oferujących takie usługi dba również o to, by przechowywanego sprzętu nie skradziono lub nie został zniszczony przez wandali.