Środki smarujące w maszynach budowlanych

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w dbaniu o maszyny budowlane, być może znajdziesz poniżej kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci w utrzymaniu sprzętu w dobrej kondycji oraz ułatwią dbanie o środowisko.

Po pierwsze, niezwykle ważne jest regularne wymienianie oleju. Sprawdzaj jego poziom zarówno w silniku, jak i układzie hydraulicznym. Nie czekaj z tym na ostatnią chwilę, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnego tarcia, które skraca żywotność tłoków. Jeśli już dokonujesz wymiany, zwykle warto zmienić także filtry, by uniknąć ich zapchania – chyba nikt nie chce mieć do czynienia ze spowodowanymi przez to uszkodzeniami silnika. Dodatkowo nowy olej w zetknięciu ze starymi filtrami bardzo szybko traci na jakości.

Po drugie, podczas wymiany oleju zwracaj uwagę na utrzymanie wlewu i jego okolicw czystości. Pozostawienie plam może powodować korodowanie i w efekcie uszkodzenie elementów silnika.

Dbaj nie tylko o sprzęt, ale także o siebie. Postępuj ostrożnie ze środkami tego typu. Bezwzględnie unikaj ich kontaktu z odsłoniętą skórą. Pamiętaj również o środowisku. Zużyty olej po wymianie należy traktować jako odpady niebezpieczne. Ekologia to nie tylko wielkie akcje. To także nasze codzienne nawyki, które mogą zaważyć o równowadze i czystości środowiska. Zadbaj więc o prawidłową i zgodną z przepisami utylizację. Nie wolno wylewać go na ziemię, gdyż stanowi zagrożenie dla zdrowa i życia tak ludzi, jak i zwierząt, gdyż przenika do gleby i wód gruntowych. Zużyty olej powinien być spalany w specjalnych piecach wyposażonych w szereg filtrów neutralizujących substancje szkodliwe.